Strona główna O tym mówi się w Giżycku Na sygnale Podsumowanie pierwszego wrześniowego weekendu

Podsumowanie pierwszego wrześniowego weekendu

0

Miniony weekend na drogach powiatu giżyckiego zakończył się utratą prawa jazdy na okres 3 miesięcy pięciu kierującym. Powodem była zbyt szybka jazda w terenie zabudowanym. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali dwóch kierujących, którzy zdecydowali się prowadzić swoje pojazdy w stanie nietrzeźwości. Jeden to kierujący ciągnikiem a drugim to rowerzysta.

Niestety, mimo licznych policyjnych apeli i ostrzeżeń, które przekazujemy także za pośrednictwem naszych lokalnych mediów, nadal są tacy kierowcy, którzy decydują się kierować pojazdami pod wpływem alkoholu i rażąco przekraczać dozwoloną prędkość.

Funkcjonariusze giżyckiej komendy w minioną sobotę, 22 czerwca br w miejscowości Żabinka gm. Kruklanki zatrzymali kierowcę ciągnika marki Ursus do kontroli drogowej, który podejrzany był o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Podczas kontroli okazało się, że kierowca faktycznie jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że 63 -letni kierowca miał w organizmie 1,5 promila alkoholu. Ponadto jak ustalili funkcjonariusze kierujący ciągnikiem posiadał zatrzymane uprawnienia do kierowania z powodu wcześniejszej jazdy pod wpływem alkoholu.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości 63 – latkowi grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch oraz kara pieniężna.

Kolejnym nietrzeźwy, mieszkaniec m. Ławki w gm. Ryn kierował rowerem. 45 – latek wydmuchał ponad 3 promile alkoholu. Za ten czyn rowerzysta odpowie przed sądem, za co grozi mu kara aresztu lub grzywny od 50 do 5000 złotych.

Ponadto na drogach powiatu, giżyccy policjanci dokonywali pomiaru prędkości. W trakcie minionego weekendu na radar wpadło pięciu kierowców, którzy jadąc przez teren zabudowany, przekroczyli prędkość, co spowodowało utratę prawa jazdy na okres trzech miesięcy, postępowanie mandatowe oraz punkty karne za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym.

Kierowcy do kontroli drogowej zostali zatrzymani w Giżycku na ul. Obwodowej oraz w m. Konopki Wielkie i Gawliki Wielkie w gminie Miłki gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h. Pierwsi dwaj kierowcy do kontroli drogowej zostali zatrzymani w minioną sobotę , 07 września br. Pomiary prędkości wskazały 117 km/h i 113 km/h. Natomiast pozostali trzej kierowcy zostali zatrzymani w minioną niedzielę, 8 września br. Pędzili z prędkością 120 km/h, 103 km/h i 111 km/h.

Przypominamy, że to policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Natomiast kolejna „wpadka” bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.