Strona główna O tym mówi się w Giżycku OD JUTRA OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA!

OD JUTRA OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA!

0

Od czwartku 16 kwietnia do odwołania wchodzi w życie obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych

Obowiązek dotyczy noszenia maseczek w celu zasłaniania ust i nosa. Sprawdzą się także wszelkiego rodzaju chustki, szaliki, kominy itp. Najważniejsze, aby zasłonić usta i nos.

Nakaz obowiązuje wszystkich będących w miejscach publicznych – na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, kościołach, targowiskach, czy też zakładach pracy.

Obowiązek zakrywania nosa i ust dotyczy też środków publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdów samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości m.in. dwóch metrów.

Przepisy nie będą dotyczyć dzieci w wieku do lat dwóch oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia i odkrycia ust lub nosa.

Giżycko otrzyma 23 tys. sztuk maseczek w ramach akcji „Maseczki dla Polski”, dotrą one do nas pod koniec kwietnia. Organizator akcji dostarcza tyle maseczek, ile jest zgłoszonych osób do opłat za odpady. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Pamiętajmy – usta i nos możemy zakrywać nie tylko specjalnie przeznaczoną do tego maseczką. Te typowo medyczne zostawmy pracownikom służby zdrowia, im są najbardziej potrzebne! Nam wystarczy maseczka z materiału (można ja uszyć samodzielnie lub zrobić rozeznanie – lokalnie zajmuje się tym wiele osób), szalik lub chustka.

Kliknij na link i słuchaj radia Mazury