Strona główna O tym mówi się w Giżycku Na sygnale Nie stosował się do kwarantanny domowej. Grozi mu surowa kara

Nie stosował się do kwarantanny domowej. Grozi mu surowa kara

0

Policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który nie stosował się do kwarantanny domowej. Dzień wcześniej wrócił z zagranicy i tłumaczył, że musiał wymienić pieniądze w kantorze. 35-latek odpowie przed sądem.

(26.03.2020 r.) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Giżycku otrzymał zgłoszenie, że mężczyzna mieszkający przy jednej z ulic na terenie Giżycka, nie stosuje się do zaleceń i opuszcza miejsce izolacji. Jak ustalili funkcjonariusze, 35-latek wrócił dzień wcześniej z zagranicy i był widziany jak opuszcza mieszkanie. Mężczyzna przyznał się, że opuścił miejsce kwarantanny gdyż musiał iść do kantoru wymienić pieniądze. W trakcie interwencji 35-latek znajdował się pod działaniem alkoholu i w lekceważący sposób odnosił się do powagi sytuacji.

O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę administracyjną w wysokości 30 000 zł

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie – do 500 zł.

Pamiętajmy!

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.